Niemcy: Wysokie kary za manipulację przy tachografie

O tym, jak może się skończyć manipulacja przy tachografie, przekonał się niedawno rumuński kierowca. Kontrola na autostradzie w Niemczech zakończyła się kilkudniową przerwą w pracy oraz wysokim mandatem. 

 

Nie od dziś wiadomo, że kierowcy ciężarówek lubią majstrować przy tachografach. Niestety ingerencja w pracę tych urządzeń skutkuje pogorszeniem bezpieczeństwa na drodze, ponieważ kierowcy nie stosują się do przepisów dotyczących ograniczonego czasu pracy. Są przemęczeni i zdekoncentrowani. Kraje europejskie robią więc wszystko, by zapobiec takim przypadkom, wprowadzając wysokie mandaty. Przekonał się o tym rumuński kierowca, który został zatrzymany do kontroli na niemieckiej autostradzie A2 pod Bielefeld. Policja autostradowa podejrzewała, że kierowca ingerował w pracę tachografu. Postanowiła więc wysłać samochód do autoryzowanego warsztatu, w którym potwierdzono zamontowanie specjalnego czujnika, wpływającego na pracę tachografu. 

 

Słone opłaty za manipulację przy tachografie 

 

Szef rumuńskiej firmy za majstrowanie przy tachografie otrzymał mandat w wysokości 21 tys. euro. W porównaniu z polskimi stawkami, które maksymalnie wynoszą 5 tys. złotych, jest to niebagatelnie wysoka grzywna. Tak duża kwota ma być przestrogą dla innych kierowców. Kara nie ominęła również kierowcy, który za jazdę „na pusto” z prędkością 118 km/h musiał zapłacić 350 euro mandatu. 

 

Walka z manipulatorami           

 

Wysokie grzywny to niejedyne rozwiązanie w walce z manipulacjami przy tachografach. Od 15 czerwca przyszłego roku czekają nas zmiany w prawie europejskim. Każdy nowy pojazd, który będzie wykonywał usługi transportowe na terenie krajów europejskich, ma być wyposażony w inteligentny tachograf. W urządzeniu będzie zainstalowany moduł GPS. Dodatkowo służby będą miały możliwość kontroli pojazdów bez konieczności ich zatrzymywania. Wszystko dzięki urządzeniom wykorzystującym mikrofale. Takie zmiany w prawie mają ograniczyć liczbę nieuczciwych przewoźników i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.