Nowy fragment S8 oddany do użytku

17 września został oddany do użytku kolejny – już przedostatni – fragment drogi S8. 16-kilometrowy odcinek biegnie od węzła Poręba aż do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej.

           

Nowy, dwujezdniowy odcinek drogi składa się z czterech pasów ruchu, dwóch węzłów drogowych (Dybki, Nagoszewo), kładki dla pieszych, 4 mostów, 3 wiaduktów oraz 1 wiaduktu nad ekspresówką. Ponadto ma 16 przejść dla zwierząt. Koszt realizacji wynosi ok. 405 mln zł. Wraz z istniejącą już obwodnicą nowy fragment trasy stanowi aż 110-kilonetrową drogę ekspresową S8 do Białegostoku.


Nie tak szybko?

Przedostatni fragment S8 realizowany jest przez konsorcjum firm PORR i UNIBEP. Umowa została podpisana 17 lutego 2016 roku. Na trasie między Warszawą a Białymstokiem to pierwszy taki odcinek, którego nawierzchnia składa się z betonu cementowego. Podobnie jak w przypadku poprzedniego odcinka S8 (Ostrów Mazowiecka – granica województwa mazowieckiego), również na nowym fragmencie obowiązuje na razie zasada tymczasowej organizacji ruchu. W związku z tym kierowcy muszą przestrzegać ograniczenia prędkości do 100 km/h. Ograniczenia wynikają z trwających wciąż prac wykończeniowych, które mają potrwać prawdopodobnie do końca tego roku. Udostępnienie kierowcom drogi głównej umożliwi zakończenie prac przy moście budowanym w ciągu drogi serwisowej, która dotychczas skupiała cały ruch na trasie z Warszawy do Białegostoku.

 

Nowa droga praktycznie w całości biegnie po starym śladzie DK8. Wyjątkiem jest odcinek omijający miejscowość Dybki. Fragment został dofinansowany ze środków unijnych. Dofinansowanie wynosi aż 779,7 mln złotych i obejmuje 3 odcinki S8 na trasie Wyszków – granica województwa.
 

Kiedy ostatni odcinek?

Ostatni fragment drogi ekspresowej S8 biegnący od Wyszkowa do węzła Poręba ma zostać oddany w drugiej połowie października. Dzięki temu Białystok w końcu zostanie połączony z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie.