Od października pojedziemy bez dowodu

Od października pojedziemy bez dowodu

Od 1 października kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał w lipcu komunikat, dzięki któremu brak tych dokumentów nie będzie już karany mandatem.

50 zł – tyle wynosił do tej pory mandat za brak ważnych dokumentów – polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym – została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i uchwalona przez sejm w dniu 9 maja 2018 r.

Zapominalskim się upiecze

Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się wyjść z domu i dopiero w czasie kontroli zorientować się, że nie wzięliście ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC? Niestety za te z pozoru niewielkie przewinienie musieliśmy płacić 50 zł mandatu za brak tylko jednego dokumentu. Jeśli nie wzięliśmy obu – była już stówka. Na szczęście minister cyfryzacji, Marek Zagórski, podpisał komunikat, który zwolni kierowców z posiadania w pojeździe tych dwóch dokumentów. Oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku posiadania ich w ogóle. Ubezpieczenie musimy zakupić, a każdy samochód musi być zarejestrowany.

Wszystkie dane w systemie

Jak więc teraz służby będą sprawdzać, czy mamy dowód i polisę OC? Wszystkie informacje, takie jak dane dotyczące pojazdu czy badania technicznego, będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do nich będą miały uprawnione służby, a więc m.in. policja, Inspekcja Transportu Drogowego czy straż miejska. Jeśli pojazd zostanie zatrzymany, a służby stwierdzą, że zagraża bezpieczeństwu innych kierowców, zatrzymanie dokumentu zostanie odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W CEPiK będziemy mogli też sami sprawdzić wszystkie dane, jakie do tej pory zostały zgromadzone na temat naszego pojazdu.

Co z pozostałymi dokumentami?

Zmiana w przepisach dotyczy wyłącznie zwolnienia z obowiązku posiadania do kontroli dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. Kierowcy muszą mieć przy sobie zarówno prawo jazdy, jak i dowód osobisty. Za brak prawa jazdy, tak jak do tej pory, zostaniemy ukarani mandatem.