Popularny parking dla ciężarówek w Belgii będzie nieczynny nocą. Zadecydowały względy bezpieczeństwa

Popularny parking dla ciężarówek w Belgii będzie nieczynny nocą. Zadecydowały względy bezpieczeństwa

Obecnie na parkingu Jabbeke w Belgii obowiązuje zakaz odpoczynku w nocy. Decyzja burmistrza miasta to skutek strzelaniny między uchodźcami, do jakiej doszło niedaleko parkingu na początku września.


Decyzja burmistrza

Parking przy belgijskiej autostradzie E40 w Jabekke to jeden z najbardziej popularnych parkingów w tamtej okolicy. Niestety ze względu na strzelaninę między uchodźcami, burmistrz Jabekke – Daniël Vanhessche – wydał decyzję o jego zamykaniu w porze nocnej. Zakaz wstępu będzie obowiązywał przez kolejne trzy miesiące w godzinach od 20 do 6 rano.

Narastające problemy z imigrantami

Jak się okazuje, problemy z uchodźcami mają miejsce już od dłuższego czasu. Parking jest bowiem często uczęszczany przez imigrantów, którzy włamują się do ciężarówek. Tym sposobem chcą przedostać się do Wielkiej Brytanii. Jeszcze 2 lata temu, decyzją belgijskiego ministra transportu, trzy parkingi wzdłuż autostrady E40 były strzeżone przez ochroniarzy. Wydawało się, że problem minął, jednak środki na ochronę się skończyły, a imigranci powrócili.

Decyzja burmistrza krytykowana

          Z decyzją burmistrza nie zgadzają się zarówno organizacje transportowe, jak i sam belgijski minister spraw wewnętrznych. Według ministra zamknięcie parkingu nie rozwiązuje problemu imigrantów i ma negatywny wpływ na gospodarkę. Tym bardziej, że kierowcy nie będą mieli gdzie odbywać przepisowe odpoczynki. Przewoźnicy obawiają się również, że decyzja burmistrza Jabekke skłoni także sąsiednie gminy do zamykania parkingów na noc. Pomysł ten miały już w planach gminy Landen i Dilbeek, umiejscowione wzdłuż autostrady E40. W związku z tym minister spraw wewnętrznych zaproponował, by część pobieranego w Belgii myta zainwestować w zabezpieczenie parkingów na terenie kraju.

Na ostateczną decyzję z pewnością przyjdzie nam jeszcze poczekać. Póki co, musimy liczyć się z niedostępnością parkingu w Jabekke w godzinach nocnych.