Projekt EDWARD: 180 ciężarówek w trzy godziny

Projekt EDWARD: 180 ciężarówek w trzy godziny

19 września na autostradzie A1 w Rusocinie inspekcja transportu drogowego z Gdańska prowadziła działania prewencyjne i kontrolne w ramach projektu EDWARD 2018. W trzy godziny sprawdzono ponad 180 ciężarówek. Efekt? Zatrzymanie kierującego pod wpływem alkoholu i wszczęcie siedmiu postępowań administracyjnych.


Projekt EDWARD

Projekt Edward (European Day Without Road Death), czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, to działania prewencyjne i kontrolne prowadzone od 2016 roku. W tym roku odbyły się one w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Patronat nad wydarzeniem objęła Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL. W tym dniu wszystkim kierowcom powinna przyświecać „wizja zero”, czyli zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W całym kraju prowadzone były nie tylko kontrole, ale także działania edukacyjne i informacyjne. Organizowano też spotkania i pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla dzieci.

EDWARD na A1

W ramach projektu tuż przed bramkami autostrady A1 w Rusocinie utworzono punkt kontroli pojazdów ciężarowych. Ciężarówki były sprawdzane m.in. pod kątem prawidłowej rejestracji czasu pracy kierowców i wszelkich manipulacji przy tachografach. Uwagę zwracano również na wyposażenie pojazdów, ich stan techniczny oraz trzeźwość kierowców. W czasie kontroli wykryto różne nieprawidłowości, takie jak brak legalizacji tachografu, prowadzenie pojazdu na cudzej karcie czy jazda z wyłączonym tachografem. Ponadto kierowcy musieli odpowiadać za brak obowiązkowego przeglądu technicznego i niebezpieczne usterki techniczne. W trakcie prowadzenia działań zatrzymano również kierowcę, który miał 0,3 promila alkoholu we krwi.

Na kontroli się jednak nie skończyło. Policja wraz z inspektorami transportu drogowego prowadziła również działania edukacyjne i informacyjne. Kierowcy poznali nowe przepisy transportowe i uczyli się udzielać pierwszej pomocy.