Rozpoczęcie budowy nowego odcinka A2

Rozpoczęcie budowy nowego odcinka A2

Na początku września oficjalnie ruszyła budowa nowego odcinka A2, prowadzącego od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Budowa ma się zakończyć za dwa lata.


Nowy odcinek autostrady, na wschód od Warszawy, będzie miał 15 kilometrów długości. Umowę na wybudowanie nowej części autostrady podpisano już w 2017 roku. Cała inwestycja pochłonie ok. 503 miliony złotych. Prace przy budowie nowej trasy mają zakończyć się w drugim kwartale 2020 roku. Autostrada A2 będzie łączyć zachodnią i wschodnią granicę Polski i będzie przebiegać przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce oraz Białą Podlaską. Całość autostrady A2 ma mieć łączną długość 651 kilometrów.


Zaplanowane prace

W planach jest dwujezdniowa autostrada z wytyczonymi dwoma pasami ruchu w obie strony, a także z rezerwą na pas trzeci. Ponadto w ramach inwestycji przewidziano również Miejsce Obsługi Podróżnych kat. I oraz Obwód Utrzymania autostrad. 


Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Infrastruktury, inwestycja podzielona jest na dwa etapy – od węzła Lubelska do węzła konik (długość 5,6 km) oraz od węzła Konik do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego (długość 9 km). Za realizację inwestycji odpowiada firma Polaqua. Wśród zaplanowanych działań jest m.in. wybudowanie dróg obsługujących lokalny ruch. Autostrada ma zostać wyposażona we wszelkie urządzenia, które mają za zadanie chronić środowisko. Oczywiście mowa tu o ekranach akustycznych, przejściach dla zwierząt i płazów oraz zbiornikach retencyjnych. 


Co z resztą autostrady?

Jak wiadomo, prace na tym 15-kilometrowym odcinku to nie koniec budowy autostrady A2. Trwają już przygotowania do budowy trasy od Mińska Mazowieckiego aż do granicy z Białorusią. Łączna długość kolejnych fragmentów autostrady ma wynosić ponad 130 km. Sumaryczne koszty realizacji to wydatek rzędu 6,5 mld złotych. Budowa kolejnego odcinka – od Mińska do Siedlec (37,5 km) – powinna się rozpocząć w 2020 roku i ma potrwać 3 lata. Z kolei pracę nad ostatnim odcinkiem trasy – od Białej Podlaskiej do granicy – mają ruszyć już w tym roku.