Z Wrocławia do Leszna jeszcze szybciej. Otwarto kolejny odcinek S5

Z Wrocławia do Leszna jeszcze szybciej. Otwarto kolejny odcinek S5

Drogę z Wrocławia do Leszna w końcu będziemy mogli pokonywać szybciej. W weekend został otwarty kolejny odcinek drogi ekspresowej S5, wiodący od Kaczkowa do węzła Leszno Południe.


Nowa droga – szybszy dojazd

Kolejny fragment S5, otwarty w piątek (5 października) po południu, ma prawie 10 kilometrów. To właśnie tego odcinka brakowało, by trasę z Wrocławia do Leszna przejechać w całości ekspresówką. Budowa tego fragmentu zajęła wykonawcy (firmie Budimex) ponad 2 lata i pochłonęła 232 mln złotych. Prace wystartowały w maju 2016 roku. W ramach realizacji powstały dwie jezdnie dwupasmowe. Oczywiście przewidziano również całą infrastrukturę i wiadukty. Prócz dwóch pasów ruchu wybudowano również pas dzielący, dzięki któremu będzie w przyszłości możliwa dobudowa trzeciego pasa dla obu jezdni. Droga biegnie po nowym śladzie, m.in. po zachodniej stronie Leszna, przez gminę Rydzyna i Święciechowa.

Stara droga krajowa nr 5 przenosiła duże natężenie ruchu. Mowa tu przede wszystkim o samochodach ciężarowych. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w ciągu dnia przejeżdżało tamtędy 14478 pojazdów. Dzięki nowemu odcinkowi ekspresówki większość samochodów będzie mogła skorzystać z darmowej drogi.

Kolejne odcinki drogi ekspresowej S5

            Prace nad ekspresówką S5 jeszcze się nie zakończyły. Na oddanie do ruchu czekają cztery fragmenty S5:

·       Leszno Południe – Radomicko (19,1 km) – realizacja tego fragmentu ma się zakończyć jeszcze w tym roku,

·       Radomicko – Kościan Południe (15,7 km) – droga ma zostać oddana do użytku w IV kwartale 2019 roku,

·       Kościan Południe – Wronczyn (18,9 km) – podobnie jak wyżej, prace mają się zakończyć pod koniec 2019 roku,

·       Wronczyn – Poznań (16,5 km) – według planów jedna z jedni ma zostać oddana do ruchu jeszcze w tym roku.

Inwestycja objęła również zbudowanie węzła Dąbcze razem z łącznikiem, który umożliwia połączenie drogi krajowej nr 5 z drogą ekspresową S5.