Zmiany w badaniach trzeźwości kierowców. Ulgi dla e-palaczy

Zmiany w badaniach trzeźwości kierowców. Ulgi dla e-palaczy

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w rozporządzeniu dotyczącym sposobu przeprowadzania kontroli trzeźwości kierowców. Zmiany mają dotyczyć szczególnie e-palaczy.

Wariujące alkomaty

Nie od dziś wiadomo, że substancje takie jak papierosy czy nawet słodycze, mogą wpływać na zaburzenie pracy alkomatów. W związku z tym do tej pory obowiązywały przepisy, według których kontrolowani kierowcy musieli poczekać 15 minut na badanie alkomatem, jeśli wcześniej spożywali alkohol czy palili papierosy. Według specjalistów tyle czasu wystarczy, by wynik badania wrócił do normy, ponieważ alkohol i inne substancje zdążą wyparować z ust.

Jak wiadomo, alkohol może występować w wielu produktach, takich jak płyny do płukania ust czy cukierki z wódką. W związku z tym u kierowcy, który przed chwilą płukał usta, alkomat mógł wykryć nawet 1 promil alkoholu we krwi. Podobne sytuacje mogły występować w przypadku, gdy w samochodzie użyto niedawno płynu do wycieraczek czy odmrażacza. Wówczas alkomaty bez ustnika niejednokrotnie pokazywały pozytywny wynik.

Nowelizacja rozporządzenia

Okazuje się, że alkomaty mogą reagować również na glikol, linalol, alkohol etylowy czy glicerynę, czyli składniki olejków do popularnych e-papierosów. Ministerstwo postanowiło więc poszerzyć zakres sytuacji, w których będzie obowiązywać 15-minutowa kwarantanna. W treści projektu nowelizacji czytamy:

„Badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną – brzmi treść rozporządzenia na stronie Rządowego Centrum Legislacji.”

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji tej ustawy. Czy ustawa zostanie wprowadzona, jeszcze nie wiadomo. Być może nie będzie to konieczne, ponieważ już w maju słyszeliśmy o projekcie dotyczącym całkowitego zakazu palenia papierosów w samochodzie. Może się więc okazać, że nowelizacja ustawy nie będzie już potrzebna.