Porady

Polskich kierowców wykonujących transporty międzynarodowe na terenie Niemiec, obowiązuje tamtejsza ustawa o płacy minimalnej (MiLoG). Aktualne przepisy mówią o stawce 9,19 euro za godzinę pracy, a od 2020 roku planowana jest kolejna podwyżka minimalnej stawki godzinowej. Aby możliwe było spełnienie niemieckich przepisów płacowych, niezbędne jest zgłaszanie kierowców do systemu za pomocą specjalnie utworzonej platformy internetowej. Zobacz, jak wygląda logowanie do MiLoG i zgłoszenie kierowcy krok po kroku.
Egzekwowanie przepisów o czasie pracy kierowców przez podmioty uprawnione do kontroli, możliwe jest dzięki tachografom znajdującym się w samochodach ciężarowych i dostawczych. Standardem w obecnych czasach stały się technologie cyfrowe, które stopniowo wypierają z rynku przestarzałe urządzenia analogowe. Sprawdź, jak wygląda obsługa tachografu cyfrowego krok po kroku i dowiedz się, o czym należy bezwzględnie pamiętać, by uniknąć kar nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego.
Firmy przewozowe realizując zlecenia w transporcie międzynarodowym, zobowiązane są do przedstawiania odpowiednich dokumentów. Jednym z nich jest list przewozowy CMR. Sprawdź, kto go wystawia, jakie dane musi zawierać i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym dokumentem.
Podstawą funkcjonowania współczesnego rynku sprzedaży dóbr i usług są łańcuchy dostaw, czyli skoordynowane ze sobą procesy logistyczne, transportowe i magazynowe. Dzięki łańcuchowi logistycznemu możliwe jest działanie przedsiębiorstw, niezależnie od branży. Jeśli prowadzisz firmę przewozową, pracujesz jako spedytor, kierowca czy pracownik magazynowy, poniższa wiedza oraz przedstawiony w artykule schemat łańcucha dostaw, stanowią dla Ciebie pozycję obowiązkową.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przewozową i transportową, powinni szczególną wagę przykładać do przepisów o czasie jazdy swoich pracowników kierujących autami ciężarowymi i dostawczymi. Dzienny oraz tygodniowy czas pracy kierowców ciężarówek regulowany jest przez Ustawę o czasie pracy kierowcy z 2004 roku. Pod uwagę należy wziąć również przepisy unijne, w szczególności Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2006 roku. Zobacz, jak w praktyce przedstawiają się normy odnośnie do czasu jazdy i odpoczynku osób prowadzących TIR-y.
Niby wszystkim zależy na tym, by dany produkt trafił w odpowiednie ręce na czas i w całości, a jednak procesy transportowe i transport jako dziedzina są wciąż niedoceniane. A przecież to on jest swoistym papierkiem lakmusowym rozwoju społecznego i bezpośrednim motorem napędowym pozytywnych zmian zachodzących w życiu ogółu. Jak więc zrozumieć wagę transportu bez znajomości jego historii?
Beczka – określenie stosowane do naczepy cysterny. Choinka – Pojazd ciężarowy obwieszony obwieszony różnymi światełkami, halogenami, proporczykami i różnymi innymi ozdobami. Cieć – Stróż na bramie, obiekcie, ochroniarz, dozorca Dokładać do pieca – Dać gazu, przyspieszać, zebrać się Dróżka – Określenie drogi, najczęściej stosowany zwrot poprzez rozmowy na CB Dyskoteka – Radiowóz poruszający się w ruchu drogowym z włączonymi kogutami Dziad­trans – Obraźliwie o przewoźniku zaniżającymi stawki na rynku transportowym, proponując
Praktycznie od momentu, w którym skonstruowano pierwszy samochód, rozpoczęła się era usług transportowych realizowanych za pomocą samochodu. Dziś transport samochodowy jest najwygodniejszym i jednym z najchętniej wybieranych sposobów przewozu osób i ładunków, a coraz lepsza sieć dróg lokalnych, krajowych i autostrad oraz rozwój gospodarczy powodują, że samochody ciężarowe, autokary i auta dostawcze na stałe spisały się w naszą rzeczywistość. Poznaj najważniejsze mocne i słabe strony transportu samochodowego.