Porady

Niby wszystkim zależy na tym, by dany produkt trafił w odpowiednie ręce na czas i w całości, a jednak procesy transportowe i transport jako dziedzina są wciąż niedoceniane. A przecież to on jest swoistym papierkiem lakmusowym rozwoju społecznego i bezpośrednim motorem napędowym pozytywnych zmian zachodzących w życiu ogółu. Jak więc zrozumieć wagę transportu bez znajomości jego historii?
Beczka – określenie stosowane do naczepy cysterny. Choinka – Pojazd ciężarowy obwieszony obwieszony różnymi światełkami, halogenami, proporczykami i różnymi innymi ozdobami. Cieć – Stróż na bramie, obiekcie, ochroniarz, dozorca Dokładać do pieca – Dać gazu, przyspieszać, zebrać się Dróżka – Określenie drogi, najczęściej stosowany zwrot poprzez rozmowy na CB Dyskoteka – Radiowóz poruszający się w ruchu drogowym z włączonymi kogutami Dziad­trans – Obraźliwie o przewoźniku zaniżającymi stawki na rynku transportowym, proponując
Praktycznie od momentu, w którym skonstruowano pierwszy samochód, rozpoczęła się era usług transportowych realizowanych za pomocą samochodu. Dziś transport samochodowy jest najwygodniejszym i jednym z najchętniej wybieranych sposobów przewozu osób i ładunków, a coraz lepsza sieć dróg lokalnych, krajowych i autostrad oraz rozwój gospodarczy powodują, że samochody ciężarowe, autokary i auta dostawcze na stałe spisały się w naszą rzeczywistość. Poznaj najważniejsze mocne i słabe strony transportu samochodowego.
Podmioty prowadzące zarejestrowaną działalność gospodarczą, świadczące usługi w zakresie przewozu rzeczy lub osób, wykonują transport drogowy. To zdecydowanie najchętniej wybierana forma transportu, znana już od starożytności. Sprawdź, jakie wyróżnia się rodzaje transportu drogowego, poznaj przepisy regulujące tę formę przewozu i zobacz, jakie konsekwencje grożą za ich nieprzestrzeganie.
Przewóz ładunków o niestandardowych rozmiarach, konstrukcji i przeznaczeniu, określany mianem transportu ponadgabarytowego, to szczególny rodzaj usługi transportowej wywołujący liczne dyskusje i nierzadko sporo kontrowersji. Poza oczywistymi utrudnianiami natury organizacyjnej, przewoźników świadczących tego rodzaju usługi zajmują również kwestie prawne i formalne związane z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń oraz licencji. Sprawdź aktualne zezwolenia na transport ponadgabarytowy i zobacz, jaki rodzaj dokumentu będzie Ci niezbędny do świadczenia usługi przewozu ponadgabarytowego.
Jednym z najważniejszych dokumentów we współczesnej logistyce towarów jest list przewozowy potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy nadawcą a odbiorcą przesyłki. Listy przewozowe sporządza się niezależnie od rodzaju, wielkości, wartości oraz pozostałych parametrów ładunku. Zachęcamy do pobrania wzoru listu przewozowego z naszej strony internetowej, a w tym tekście zajmiemy się objaśnieniem jego konstrukcji oraz poszczególnych zapisów.
Krajowy i międzynarodowy transport towarów oraz osób to szansa na atrakcyjne zarobki, możliwość realizacji intratnych zleceń i nawiązywania przydatnych kontaktów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że firmy transportowe, chcące wykonywać tego rodzaju przewozy, muszą spełnić szereg warunków oraz wymogów, jakie stawia przed nimi prawo krajowe i międzynarodowe. Jednym najważniejszych jest bez wątpienia licencja na przewóz towarów – sprawdź jak ją zdobyć i jakie wymogi należy spełniać.
Osoby chcące zawodowo przewozić ludzi samochodem osobowym, muszą uzyskać specjalną licencję. Kto i w jaki sposób może ją otrzymać? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.