Co to jest viaTOLL? Kiedy warto, jakie są opłaty, gdzie kupić? Sprawdź teraz

Co to jest viaTOLL

Bez względu na to, czy poruszasz się samochodem osobowym, dostawczym czy ciężarowym, na niektórych drogach w kraju będziesz zobowiązany do uiszczania opłaty za przejazd. System viaTOLL obowiązuje wszystkich kierowców jeżdżących wybranymi odcinkami autostrad, dróg ekspresowych oraz niektórych dróg krajowych. Sprawdź, ile wynoszą opłaty za korzystanie z płatnych dróg w Polsce, dowiedz się, co to jest system viaTOLL i dowiedz się, gdzie należy uiścić odpowiednią opłatę.

Czym jest viaTOLL?

System viaTOLL obowiązuje kierowców w Polsce od 1 lipca 2011 roku. To elektroniczny pobór opłat za przejazd określonymi odcinkami dróg na terenie kraju. Do ich uiszczania zobowiązani są wszyscy kierowcy poruszający się pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. ViaTOL Będzie więc obowiązywał zarówno kierowców aut ciężarowych, dostawczych, jak i użytkowników samochodów osobowych z przyczepami i lawetami. Od 2012 roku system uruchomiony został również dla kierowców posiadających auta osobowe, których masa nie przekracza 3,5 tony.

Gdzie kupić viaTOLL

Na jakich drogach obowiązuje viaTOLL?

System elektronicznego poboru opłat obowiązuje na wybranych drogach w Polsce. Płatne drogi oraz wysokości stawek za przejazd dla poszczególnych pojazdów określa Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu dróg krajowych oraz ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Wymieniono w nim następujące szlaki komunikacyjne:

  • autostrady: A1, A2, A4, A6, A8, A18,
  • drogi ekspresowe: S1, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S22,
  • drogi krajowe: 4, 6, 7, 10, 18, 77, 81, 92, 94.

Konieczność uiszczania opłat nie dotyczy jednak całych dróg – viaTOLLem objęte są ich poszczególne odcinki.

Ile kosztuje viaTOLL?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość opłaty za przejazd wyżej wymienionymi drogami, jest masa pojazdów. ViaTOLL dla samochodów osobowych z przyczepą lub lawetą będzie tańszy niż przejazd tym samym odcinkiem drogi samochodem ciężarowym. Ceny uzależnione są również od poziomu emisyjności poszczególnych samochodów. I tak przejazd autem ciężarowym powyżej 12 ton zgodnym z normą emisji Euro 2 kosztuje 0,40 zł za kilometr, z kolei dla samochodów spełniających wymogi normy Euro 5 – już tylko 0,20 zł/km.

Ile kosztuje viaTOLL

Jak korzystać z viaTOLLa?

Aby móc korzystać z systemu viaTOLL zarówno w transporcie krajowym lub międzynarodowym, jak i w przejazdach samochodami osobowymi, należy kupić i zainstalować w swoim samochodzie niewielkie urządzenie elektroniczne viaBOX. Zakodowanie w nim informacje przesyłane są do przekaźników zainstalowanych na bramkach na autostradzie w trakcie przejeżdżania przez nie. Informacje przesyłane przez viaBOX umożliwiają w pełni elektroniczne rozliczanie należnej opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Urządzenie należy przykleić pod wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu. Sprzęt posiada własne zasilanie z baterii, dlatego nie trzeba podłączać go do akumulatora samochodowego.