Co trzeba wiedzieć przy zamawianiu eurowiniety?

Co trzeba wiedzieć przy zamawianiu eurowiniety?

Unia Europejska, poprzez swoją politykę, w dużej mierze ułatwia transport towarów w jej obrębie, przede wszystkim z racji zniesienia wewnętrznych granic pomiędzy poszczególnymi państwami. Niestety jednak przewoźnicy i tak nie mają lekkiego życia, gdyż nadal na terenie wspólnoty nie istnieje żaden ujednolicony system opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych. Efektem tego jest to, że każdy kraj ma dużą swobodę w ustalaniu tych opłat, a ujednolicony ich system jest tylko utopią, której pewnie długo jeszcze się nie doczekamy.

Wydawać by się mogło, że takim uniwersalnym rozwiązaniem jest eurowinieta, ale niestety nazwa tego systemu drogowego myta jest mylna. Czym jest ten system, jak zamawiać te pozwolenia i co trzeba o nich wiedzieć?

Jedynie kilka krajów Unii Europejskiej

W założeniu eurowiniety były kiedyś zalążkiem wspólnej polityki pobierania myta drogowego, ale z pomysłu szybko się wycofało. W efekcie ów system działa jedynie na terenie Holandii, Belgii, Luksemburga, Danii oraz Szwecji. Co ważne, sama nazwa to już tylko historyczna zaszłość. System oficjalnie nazywa się dzisiaj VirtualVignette i jedynie w potocznym języku określany jest dalej mianem eurowiniety.

Założenia tego systemu były bardzo proste. Chodziło po prostu o to, aby firmy transportowe korzystające z dróg ekspresowych i autostrad na terenie Europy dokładały się do ich utrzymania oraz do budowania nowych. W późniejszym czasie do ceny zaczęto jednak doliczać również koszty związane z ochroną środowiska. Wówczas na cenę wpływa już nie tylko tonaż oraz liczba osi pojazdu, ale także klasa Euro, do której zakwalifikowana jest ciężarówka. Są to oczywiście poziomy określające kolejne normy emisji spalin. Im wyższa klasa, tym niższa jest emisja spalin przez ciężarówkę, a co za tym idzie, niższe myto drogowe na terenie wymienionych wcześniej krajów. Opłata wymagana jest w przypadku wszystkich pojazdów o masie powyżej 12t.

Brak eurowiniety to praktycznie gwarantowana kara

Zajmując się międzynarodowym transportem drogowym, naprawdę nikomu nie będzie opłacało się próbowanie unikania zamawiania pozwoleń na czasowe przejazdy drogami tych kilku krajów europejskich. Autostrady oraz drogi szybkiego ruchu wyposażone są dzisiaj w specjalne bramki, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów i natychmiastowo sprawdzają je w bazie danych, do której trafiają również pozwolenia na przejazd. Jeśli opłata nie została uiszczona, kara naliczana jest praktycznie natychmiastowo. Z podobnym rozwiązań korzysta lokalna drogówka, która również bada legalność przejazdu pojazdu ciężarowego przez sprawdzenie numeru rejestracyjnego – bez fizycznego zatrzymywania auta.

Eurowinieta – jak wygląda jej zamawianie?

Najbardziej klasycznym sposobem, w jaki może być zamówiona eurowinieta, to po prostu zakup w jednym z fizycznych punktów sprzedaży. Znajdziemy ich mnóstwo blisko granic państw objętych tą opłatą, na stacjach benzynowych, jak i w różnych punktach partnerskich. Zakup jest znacząco uproszczony dzięki temu, że opłatę może uiścić każdy, również osoba trzecia, bez posiadania jakiegokolwiek upoważnienia.

Drugą, znacznie wygodniejszą formą, jest złożenie zamówienia przez specjalną stronę internetową. Wystarczy podać dane pojazdu i określić konkretny okres obowiązywania pozwolenia na przejazd drogą (dzienny, tygodniowy, miesięczny lub roczny). Dokument nie jest wystawiany w formie fizycznej. Zamówione pozwolenie od razu przesyłane jest do bazy danych wraz z informacją o pojeździe, gdzie widoczne jest tak długo, jak długo obowiązuje sama eurowinieta, zależnie od wybranej opcji. Warto dodać, że płatności można uiszczać z wykorzystaniem kart flotowych DKV, co stanowi duże ułatwienie dla wielu firm transportowych.