Europalety - wymiary , waga, rodzaje

Ujednolicenie sztandarów w zakresie transportu ładunków zaowocowało wprowadzeniem jednolitych rozwiązań składowania. Najlepszym przykładem na globalizację branży logistycznej jest europaleta – wykonana z drewna lub innego tworzywa konstrukcja o określonych rozmiarach i kształcie, przystosowana do obsługi przez większość rodzajów wózków widłowych. Poznaj wymiary i rodzaje europalet oraz dowiedz się, jakie korzyści daje ich stosowanie w branży spedycyjnej.

Europaleta – ogólne informacje

Powstanie euro palety w formie, jaką znamy współcześnie, przypada na rok 1950. Po raz pierwszy europaletę wyprodukowała szwedzka firma BT Industries. Celem producenta było ujednolicenie wymiarów i parametrów palet tak, by były one kompatybilne z różnymi rodzajami wózków widłowych. Europalety oznaczane są na jednym z boków symbolem EUR. Tego rodzaju oznaczenie gwarantuje zgodność z europejskimi normami dotyczącymi wymiaru palety, które przedstawia poniższa tabela.

Rodzaj palety Wymiary palety [mm]
Europaleta (EUR) 1200 x 800 x 144
1/2 EUR 800 x 600 x 144
EUR powiększona 1200 x 1200 x 144
Paleta do kontenerów 1135 x 1133
ISO ("angielka") 1200 x 1000 x 144

Normy i wymiary nie dotyczą wyłącznie samych euro palet. Również ich elementy konstrukcyjne, takie jak deski, belki, klocki czy elementy wejściowe, muszą posiadać określone wielkości. Palety euro zbijane są za pomocą gwoździ gwintowanych M 5.5 x 38 lub skręcane na wkręty do drewna z łbem stożkowym.

ogólne informacje o europalecie

Produkcja europalet

Aby produkować palety o parametrach zgodnych z europejskimi normami, należy posiadać specjalną licencję EPAL. Również naprawa europalet musi być wykonywana przez licencjonowaną firmę, przy użyciu specjalistycznych gwoździ z symbolem EPAL. Naprawy wykonane przez firmy bez licencji sprawiają, że paleta przestaje być traktowana jako euro, nawet pomimo odpowiednich wymiarów i kształtu.

Transport paletowy

Powszechne zastosowanie europalet pozwala nie tylko organizować przestrzenie załadunkowe w samochodach i magazynach – paleta stała się jedną z podstawowych jednostek objętości przy określaniu zleceń na transport paletowy. W miejscach takich jak giełda paletowa czy na portalach ogłoszeniowych dla spedytorów bardzo często określa się parametry wolnych ładunków, przyjmując za jednostkę 1 europaletę. Pozwala to potencjalnemu zleceniobiorcy ocenić, czy przestrzeń załadunkowa, którą dysponuje, jest wystarczająca do przyjęcia zamówienia na przewóz towarów na paletach.

Palety drewniane

Najczęściej spotykane palety euro mają konstrukcję drewnianą. Zaletą palet z drewna jest ich duża wytrzymałość oraz łatwa naprawa. Jednocześnie palety z drewna są niezwykle wygodne i nie ma problemów z ich składowaniem. W odróżnieniu od palet z tworzyw sztucznych ich produkcja oraz użytkowanie są w stu procentach ekologiczne. Dodatkowym atutem drewnianej palety jest jej design – po zakończeniu eksploatacji można przerobić ją na meble lub inne elementy wyposażenia domu, lub ogrodu. To właśnie dlatego, w wielu firmach spedycyjnych znajdziemy niemal wyłącznie drewniane palety euro.

Palety plastikowe

Oprócz palet drewnianych na rynku znajdują się również europalety z tworzyw sztucznych. Plastikowa paleta z pewnością jest odporniejsza na wilgoć, dzięki czemu jej waga zawsze jest stała – niezależnie od okresu eksploatacji. Jednocześnie palety plastikowe podlegają recyklingowi, co czyni je przyjaznym dla środowiska. Żywotność palet z tworzyw sztucznych szacuje się na 10-15 lat, należy jednak uwzględnić częstotliwość ich rotacji oraz sposób postępowania z paletami przez pracowników itp.

transport paletowy

Dostosowanie palety do wózków widłowych

Podstawową zaletą europalet jest możliwość transportowania składowanych na nich towarów z użyciem dowolnego wózka widłowego. Z uwagi na czterowejściową konstrukcję palety, możliwości jej eksploatacji w magazynach i strefach załadunkowych są bardzo szerokie.

Nośność europalety

Oprócz wymiaru palety euro także jej nośność jest bardzo istotnym parametrem, wpływającym na zastosowanie i popularność europalet. Przy dowolnie rozłożonym ładunku paleta euro zapewnia udźwig 1000 kg. W przypadku gdy towary na palecie rozłożone są równomiernie, nośność wzrasta nawet do 1500 kg. Bardzo często załadowane towarem palety wykorzystuje się w celach wyłącznie magazynowania ładunku – bez jego przemieszczania. W tym przypadku maksymalna nośność euro palety wynosi 4000 kg. Standaryzacji podlegają również wymiary ładunków w składowaniu i transporcie palet. Maksymalna wysokość ładunku objętościowego nie może przekraczać 1800 mm, natomiast standardowy wymiar ładunku (długość x szerokość) wynosi 1240 x 840 mm. Jak widać, maksymalne obciążenie europalet zależy od sposobu składowania ładunków. Waga samej europalety z drewna wynosi w granicach 25 kg.

Palety nowe czy używane?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę euro palet spełniających wszystkie standardy w zakresie wymiarów, nośności i systemów składowania. W przypadku firm spedycyjnych i magazynów bardzo często pojawia się dylemat dotyczący tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych, czy używanych europalet. Podejmując decyzję, należy uwzględnić zarówno czynniki ekonomiczne – używane palety są oczywiście tańsze, co ma znaczenie przy większej ilości, jak i praktyczne – nowa europaleta posłuży dłużej, zapewni lepsze parametry, jest też w znacznie lepszym stanie technicznym. Koszt zakupu pojedynczej europalety oscyluje w granicach 40 zł. Planując zakup palet, należy uwzględnić fakt, że drewno jest bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, wilgoć i inne czynniki zewnętrzne – używane palety z kilkuletnim stażem mogą więc szybko nadawać się do wymiany lub naprawy.