zarobki spedytora międzynarodowego

Branża spedycyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki. Nieustannie rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy – dla wielu niezwykle atrakcyjnych. Ile zarabia spedytor międzynarodowy i jakich umiejętności wymaga się od kandydatów na to stanowisko? Poniższy wpis pozwoli znaleźć odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują kandydatów do pracy w tym sektorze logistyki.

Zarobki spedytora, a region, w którym pracuje

Oprócz dużych możliwości rozwoju praca spedytora krajowego lub międzynarodowego wielu osobom kojarzy się z atrakcyjnymi zarobkami i korzystnym systemem premiowania dobrych wyników. I choć młodszy spedytor zwykle zarabia w granicach 2-2,5 tysiąca złotych „na rękę”, to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem zazwyczaj pracują za nieco wyższe kwoty netto. Najwyższe pensje w branży spedycyjnej wynoszą ok. 4000 zł netto – to sporo powyżej średniej, która w 2018 roku wynosiła 2855 zł do wypłaty.

Analizując zarobki w branży spedycyjnej, da się zauważyć powiązanie ich wysokości z regionem kraju lub konkretnym miastem, w którym zatrudnieni są specjaliści. I tak najwięcej zarabiają spedytorzy z terenu województwa pomorskiego – głównie z miast portowych, jak Gdańsk czy Gdynia. Wielu z nich obsługuje międzynarodowy transport morski, co również może mieć związek z wysokością płac.

Średnia zarobków na Pomorzu wynosi 3525 zł netto, nieco mniej zarabia się w województwie zachodniopomorskim (3215 zł netto) i na Mazowszu (3100 zł netto).

Im dalej na wschód, tym niższe płace w branży – w lubelskim spedytor zarobi 2350 zł netto, a najmniej płaci się w podkarpackim – średnio 2155 zł na rękę. Obsługując transport krajowy, zazwyczaj trzeba liczyć się z nieco niższymi płacami niż w przypadku pracy w spedycji międzynarodowej, co również nie jest bez znaczenia.

Wymagania do pracy w spedycji

Cechy i wymagania od kandydatów do pracy w spedycji

Zapotrzebowanie na kompetentnych, odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników w branży logistycznej wzrasta systematycznie. Warto zwracać na to uwagę, planując swoją karierę zawodową. Osoby chcące pracować w spedycji krajowej lub międzynarodowej, mają do wyboru szeroką ofertę edukacyjną, począwszy od liceów i techników o profilach logistycznych, aż po wiele kierunków studiów przygotowujących do pracy na stanowisku spedytora.

praca w spedycji krajowej i międzynarodowej

Wprost proporcjonalnie do zarobków, wzrasta również liczba osób chętnych do rozpoczęcia swojej przygody w zawodzie. Warto więc zainwestować w odpowiednią edukację i zdobywać doświadczenie zawodowe już od najmłodszych lat, po to, aby w przyszłości być dla potencjalnego pracodawcy bardziej atrakcyjnym, niż potencjalni konkurenci na wymarzone stanowisko młodszego (lub starszego) spedytora.