Jak pozyskać zlecenia

Zarówno dla spedytorów, jak i przewoźników ważna jest regularność zleceń gwarantująca firmie płynność finansową. W jaki sposób pozyskać kontrahentów oraz stałe zlecenia transportowe? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Szukam stałych zleceń transportowych – od czego mam zacząć?

Podczas zakładania firmy przewozowej niejeden nowy przedsiębiorca zastanawia się, gdzie znaleźć stałe zlecenia transportowe. Część początkujących firm zaczyna współpracę ze spedycjami oferującymi usługę prowadzenia pojazdu po wskazanej stawce, inni biorą udział w przetargach, a pozostali poszukują zleceń w specjalistycznych serwisach, giełdach transportowych i na branżowych portalach.

pomysł na pozyskanie zlecenia

Giełda transportowa

Polecanym rozwiązaniem są wspomniane giełdy ofert transportowych. Specjalistyczne platformy, takie jak Netpaka.eu, to znakomity sposób na znalezienie ładunku, a także zlecenie przewozu na terenie Polski i Europy. Umożliwiają one nawiązanie współpracy z firmami i osobami prywatnymi zainteresowanymi transportem przeprowadzkowym, towarów standardowych i ponadgabarytowych, palet, samochodów, maszyn rolniczych i budowlanych, materiałów sypkich, płynnych, jak również osób, zwierząt i wszelkich innych ładunków. Ze względu na duży popyt na ładunki, platformy tego typu obserwują stały wzrost liczby użytkowników. Dlatego są one obecnie najlepszym miejscem dla firm i osób, które szukają stałych zleceń transportowych od rzetelnych, sprawdzonych kontrahentów mogących poszczycić się reputacją solidnego partnera. Pewnym zagrożeniem mogą okazać się natomiast darmowe giełdy, na których użytkownicy nie są weryfikowani. W takim przypadku należy zwracać baczniejszą uwagę na kwestię umów i ewentualnych zaliczek.

Ogólnopolskie portale, fora ogłoszeniowe

Internet może być źródłem ofert nie tylko na wspomnianych platformach, ale także dzięki innego typu serwisom. Popularne, ogólnopolskie portale i fora z ogłoszeniami także pozwalają na znalezienie klientów zlecających konkretne transporty. Jednakże tutaj, podobnie jak w przypadku bezpłatnych platform, istnieje również zagrożenie natrafienia na nierzetelnych kontrahentów, dlatego dobrze jest poszukać w sieci komentarzy oraz ocen dotyczących wybranego do współpracy przedsiębiorstwa.

sposoby na pozyskanie zleceń

Udział w przetargach

Przetargi ogłaszają zazwyczaj duże, międzynarodowe firmy poszukujące kontrahentów do realizacji długoterminowych kontraktów. Wzięcie udziału w przetargu wiąże się więc z szansą podjęcia bardzo korzystnych zleceń i zdobycia nowych kontaktów w całej Europie. Decydując się na tę opcję, trzeba się jednak liczyć ze sporą konkurencją, zwłaszcza ze strony bardzo dużych przedsiębiorstw.

Inne sposoby na stałe zlecenia transportowe

Sposobów na znalezienie nowych klientów jest wiele. Poza wymienionymi wyżej, warto też korzystać m.in. z prywatnych znajomości i poleceń znajomych, organizacji zrzeszających przewoźników, targów czy spotkań handlowych organizowanych przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy i instytucje oraz wielu innych metod. Różne możliwości, regularne sprawdzanie wielu źródeł, z których można otrzymać zlecenia, z pewnością umożliwią nawiązanie współpracy i pozyskanie stałych klientów.