Jak założyć własną firmę transportową

Biorąc pod uwagę globalne zapotrzebowanie na transport różnego rodzaju towarów, własna firma transportowa wielu osobom jawi się jako intratny biznes, przynoszący wysokie dochody. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zarówno samo założenie firmy transportowej, jak i sprawne zarządzanie takim przedsięwzięciem wymagają wiedzy, doświadczenia oraz wiążą się z koniecznością poniesienia sporych nakładów. Dowiedz się jak założyć firmę transportową i sprawdź, czego potrzebujesz na początek.

Firma transportowa – jak założyć

Trudno wyrazić sobie kogoś, kto bez jakiejkolwiek – choćby szczątkowej wiedzy w zakresie transportu i spedycji – odnosi sukces w branży przewozowej. Konkurencja na rynku jest tak duża, że bez odpowiednich kontaktów czy współpracy z doświadczonymi osobami z branży, trudno będzie pozyskiwać korzystne zlecenia. Doświadczenie będzie Twoim wielkim atutem – jeśli wcześniej pracowałeś w tej branży, z pewnością znasz osoby, które mogą pomóc Twojej firmie rozwinąć skrzydła oraz stopniowo budować jej renomę na rynku.

Chcąc założyć firmę transportową, musisz być przygotowany na liczne formalności, a także obowiązki urzędowe. Wiele z nich – podobnie jak przy każdej innej działalności gospodarczej – zależeć będzie od wybranego przez Ciebie statusu przedsiębiorstwa (samozatrudnienie, spółka itp.), czy formy opodatkowania. Z całą pewnością niezbędne będzie uzyskanie licencji na przewóz krajowy lub międzynarodowy oraz odpowiednich certyfikatów, jeśli zamierzasz przewozić materiały niebezpieczne. Sama rejestracja firmy to proces, który nie sprawia większych trudności i możesz przeprowadzić go całkowicie online.

Samochód dla firmy transportowej

Samochód dla firmy transportowej

Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia działalności w zakresie przewozów jest oczywiście posiadanie samochodu. Możliwości sfinansowania jego nabycia jest wiele:

  • kupno za gotówkę,

  • dotacja,

  • kredyt samochodowy,

  • leasing,

  • czy wynajem długoterminowy.

Obowiązkowe jest również wykupienie polisy OC. Ubezpieczenia przewożonych ładunków uwarunkowane są odrębnymi przepisami.

Firma transportowa – koszty prowadzenia działalności

Samo założenie oraz prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. Zakup i utrzymanie pojazdów, ubezpieczenia, wydatki na paliwo, serwis samochodów, koszty szkoleń i licencji, opłaty w systemie viaTOLL (za poruszanie się po drogach) – to tylko niektóre koszty związane z prowadzeniem spedycyjnego biznesu. Nawet w przypadku posiadania tylko jednego samochodu, z pewnością będą one wynosić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku. Jeśli więc chcesz założyć firmę transportową, powinieneś dysponować odpowiednim zapleczem finansowym.

koszty prowadzenia działalności firmy transportowej

Jak założyć firmę transportową do 3,5 tony?

Nieco mniej formalności czeka Cię, jeśli planujesz założenie firmy transportowej wykonującej przewóz ładunków o dopuszczanej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przypadku tego rodzaju transportów (pojazdem lub zespołem pojazdów) nie jest wymagane posiadanie licencji przewozowej. Koszty utrzymania mniejszego auta również będą niższe, co pozwoli optymalizować wydatki na prowadzenie działalności.