Karta kierowcy

Jednym z obowiązkowych dokumentów, bez którego kierujący pojazdem ciężarowym lub dostawczym wyposażonym w tachograf nie może wykonywać swojej pracy, jest karta kierowcy. Odpowiadając na pytania i wątpliwości wielu czytelników naszego bloga, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego dokumentu. 

Dowiedz się, jak wypełnić wniosek o kartę kierowcy. Poznaj dokładne ceny! Zobacz, ile czeka się na wyrobienie dokumentu i sprawdź co zrobić z jego starą wersją.

Karta kierowcy – dla kogo?

Klasyczne, analogowe tachografy przechodzą do historii. Współcześnie produkowane auta ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony wyposażane są w urządzenia cyfrowe. Zapisują one wszystkie dane dotyczące czasu pracy na mikroprocesorze karty kierowcy. W praktyce oznacza to, że dokument ten jest obowiązkowy dla każdego, kto osobiście wykonuje usługę przewozową samochodem wyposażonym w tachograf. Bez względu na to, czy przewozi ładunki, czy osoby (przy przewozach pasażerskich powyżej 9 osób włącznie z kierowcą).

Jak wypełnić wniosek o kartę kierowcy?

karta kierowcy zdjęcie

Aby złożyć wniosek o karte kierowcy, należy wypełnić i wydrukować formularz, a następnie wysłać go tradycyjną pocztą. Możesz skorzystać z elektronicznego formularza z użyciem podpisu kwalifikowanego. Na tej stronie znajdują się wzory wniosków do pobrania – zarówno do elektronicznej edycji, jak i do druku – wysyłki tradycyjnej. Wydana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW) karta kierowcy ważna jest przez 5 lat, jednak nie dłużej niż termin ważności posiadanego prawa jazdy. W przypadku karty przedsiębiorstwa, jej termin ważności zawsze wynosi 5 lat.

Czy starą kartę kierowcy trzeba odesłać?

Za wydanie karty do tachografu cyfrowego należy wnieść opłatę na konto PWPW. W przypadku kierowcy cena wynosi 172,20 zł brutto. Karta przedsiębiorstwa kosztować będzie 282,90 zł – tyle samo co karta warsztatowa. Na nieco mniej – bo 239,85 zł brutto, zostało wycenione wyrobienie karty kontrolnej. W tytule przelewu należy wpisać NIP lub PESEL oraz imię i nazwisko (karta kierowcy). W przypadku karty przedsiębiorstwa NIP firmy z dopiskiem: „Opłata za kartę przedsiębiorstwa”.

Sprawdź status i zobacz, ile się czeka na wyrobienie nowej karty

karta kierowy - czym jest

Wniosek o kartę należy złożyć nie wcześniej niż na 60 dni i nie później niż na 15 dni kalendarzowych przed upłynięciem terminu ważności starej wersji. Należy mieć na uwadze, że dokument wysyłany jest listem zwykłym poleconym, a czas realizacji przesyłki może wynosić od 3 do 6 dni. Czas oczekiwania i status dokumentu można sprawdzić tutaj.