kurs na przewóz osób

Aby zostać kierowcą autobusu i mieć możliwość przewozu osób, należy ukończyć odpowiedni kurs kwalifikacyjny. Jak ten kurs wygląda? Ile kosztuje? Na te i inne pytania w zakresie szkoleń na transporty osobowe odpowiemy w przygotowanym artykule.

Kto może wziąć udział w kursie na przewóz osób?

We wspomnianym kursie kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej wziąć udział mogą osoby, które są aktualnie w trakcie kursu kategorii D, D1, D+E i D1+E lub też uzyskali prawo jazdy w tych kategoriach po 10 września 2008 roku i do tej pory jeszcze go nie odbyli. Kurs umożliwia łatwiejszy dostęp do pracy w krajach Unii Europejskiej, ponieważ dzięki niemu wszyscy kierowcy unijni mają jednakowe uprawnienia zawodowe. Co ważne, według przepisów kierowcy są zobowiązani do regularnego uzupełniania wiedzy na specjalnych szkoleniach okresowych odbywanych co 5 lat.

jak wygląda taki kurs na przewóz osób

Jak wygląda kurs?

Kurs kwalifikacyjny wstępny przyspieszony na przewóz osób składa się ze 140 godzin pracy, podzielonych na część teoretyczną (130 godzin) oraz praktyczną, obejmującą min. 10 godzin (w tym zawarta jest jazda na symulatorze). Natomiast kwalifikacja wstępna obejmuje 280 godzin (260 godzin teorii + przynajmniej 20 godzin praktyki).

Wspomniane kursy przewozu osób kosztują ok. 2000 zł (kwalifikacja wstępna przyspieszona) oraz niecałe 4000 zł w przypadku standardowego kursu wstępnego.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat szkolenia?

Poza zawartymi wyżej informacjami warto również wiedzieć, od jakiego wieku można się ubiegać o świadectwo kwalifikacji zawodowej. Osoby, które ukończyły 21 lat, mogą zapisać się na przyspieszony kurs, ale będą mogły kierować do 23. roku życia jedynie pojazdami zarezerwowanymi dla kategorii D1 oraz D1+E.

Ponadto, w ramach formalności, kursant obowiązkowo musi również przejść podstawowe badanie lekarskie oraz psychotechniczne dla kierowców. Należy je powtarzać co 30 miesięcy, natomiast po ukończeniu 60 lat – co 5 lat.

Warto również pamiętać, że inne wymogi obowiązują w przypadku przewozu ludzi samochodem osobowym. Chcąc zajmować się tym zawodowo, należy uzyskać specjalną licencję.

dlaczego warto

Dlaczego warto zrobić kurs?

Należy zaznaczyć, że aktualnie każda osoba chcąca pracować w zawodzie kierowcy autobusu musi ów kurs ukończyć, a następnie co 5 lat przejść szkolenie powtarzające. Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zrobić kurs na przewóz osób, dotyczy więc raczej zasadności samych uprawnień w zakresie transportu ludzi. A te z pewnością warto zdobyć, bowiem rynek pracy dla zawodowych kierowców nie tylko w Polsce, ale i w Europie jest spory i cały czas się powiększa. Firmy transportowe kuszą pracowników dobrymi warunkami pracy i wysokimi zarobkami. Posiadając uprawnienia do przewozu ludzi zdobyte w naszym kraju, można podjąć pracę w dowolnym państwie unijnym. Trudności ze zdobyciem pracy jako kierowca nie ma również w państwowych spółkach (np. MPK w poszczególnych miastach) zapewniających stabilne zatrudnienie i regularne przelewy wynagrodzenia. Nierzadko firmy te, chcąc przyciągnąć do siebie pracowników, oferują możliwość całkowitego sfinansowania wspomnianych kursów pod warunkiem podjęcia po ich ukończeniu pracy w danej spółce. Jak więc można zauważyć, pracy dla zawodowych kierowców jest wiele i z pewnością w najbliższych latach nie będzie jej brakować.