O czym należy pamiętać, wybierając przewóz samochodu na lawecie?

O czym należy pamiętać, wybierając przewóz samochodu na lawecie?

Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu w Polsce mamy więcej samochodów niż Szwajcarzy, Norwegowie, Francuzi, a nawet Niemcy. Faktem jest, że import stosunkowo niedrogich aut, głównie zza Odry, na dobre ruszył od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej. Jednak jest to raczej wynikiem pragmatycznego podejścia. Rzeczywistość rynku wtórnego to również możliwość skorzystania z „kreatywności” polskich mechaników, a więc tanich i szybkich napraw. W porównaniu do nowego auta, które traci wiele ze swojej wartości już po kilku latach, ma to duże znaczenie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nasza przedsiębiorczość znalazła również ujście w stworzeniu rynku dla tzw. laweciarzy. Przewóz samochodu na lawecie – bezpiecznie, niedrogo i w zgodzie z przepisami. No właśnie, jak to wygląda od tej strony?

Przepisy dotyczące przewozu samochodów na lawecie

Pod nazwą „laweta” kryje się specjalne auto lub przyczepa przeznaczone do przewozu samochodów. Kierujący pojazdem powinien mieć prawo jazdy kategorii B bądź B + E w przypadku, gdy auto-laweta lub pojazd z przyczepą przekracza dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie w przewozie samochodów przyczep, których masa z obciążeniem jest większa od masy auta ciągnącego. Ograniczenia dla tego rodzaju zestawu dotyczą także poruszania się po krajowych drogach, a więc poza terenem zabudowanym:

  • drogi jednojezdniowe – 70 km/h,
  • drogi dwujezdniowe, ekspresowe, autostrady – 80 km/h.

Warto przed realizacją przewozu sprawdzić ciężar pojazdów z osobami, ponieważ dość częste kontrole u naszych zachodnich sąsiadów kończą się nierzadko zarówno zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, jak i wystawieniem mandatu karnego oraz PRD. Stworzenie zagrożeń w ruchu drogowym, choć pewnie nie zamierzone, jest wyjątkowo bolesne dla naszej kieszeni, może sięgnąć nawet kilku tysięcy zł.

Jak prawidłowo mocować samochód na lawecie?

Niezależnie od sposobu załadunku pojazdu na lawetę należy pamiętać, że jego ustawienie musi być symetryczne w stosunku do poziomej i pionowej osi platformy, a hak lawety obciążony w około 10%, co zapewni właściwą stabilność samochodu. Również w przypadku auto-lawety zwracamy uwagę na równomierne wyważenie ładunku, tak aby najcięższa oś przewożonego pojazdu znalazła się dokładnie na środku wyznaczonej przestrzeni ładunkowej. W auto-lawetach najczęściej stosowanym mocowaniem jest blokada 4 kół poprzez specjalne pasy wyposażone w klamry z zamknięciami, które warto kilkakrotnie sprawdzić, ponieważ niedomknięte mogą stworzyć niebezpieczną sytuację dla innych użytkowników dróg. Na lawetach (przyczepach) mocowanie samochodu może być realizowane za pomocą wspomnianych wyżej pasów z klamrami oraz z wykorzystaniem pasów dwupunktowych bądź trzypunktowych (mocowanie do platformy w 2 lub 3 miejscach). Wybór konkretnego rozwiązania z pewnością należy do kierującego, ale też i jego zadaniem jest skontrolowanie stanu pasów mocujących w zakresie ewentualnych uszkodzeń, czy też zużycia.

Dokumentacja przewozowa

W zasadzie bez właściwie przygotowanej dokumentacji przewozowej nie ma mowy o transporcie samochodu na lawecie. W przypadku jego przewozu w obrębie UE konieczny jest list przewozowy CMR oraz stosowne upoważnienie odbioru wystawione na przewoźnika. Przewóz auta z kraju nienależącego do Unii Europejskiej wymaga już dokumentów celnych, kopii dowodu rejestracyjnego i faktury zakupu. Biorąc pod uwagę wiele czynników determinujących możliwe pojawienie się problemów, rozważmy udział w tym przedsięwzięciu profesjonalnego przewoźnika.

Korzystanie z firmy przewozowej

Jest to z pewnością duża wygoda, ponieważ nie zaprzątamy sobie głowy wszelkimi sprawami związanymi z transportem. Jednakże przy okazji warto dysponować dokładnymi wymiarami i wagą zakupionego pojazdu. W dużej mierze ułatwi to dobór właściwej lawety. Dla przewoźnika równie istotna jest informacja o stanie auta, ponieważ w przypadku określonych usterek podejmowane są adekwatne do nich rozwiązania załadunkowe. Wyspecjalizowane w przewozie samochodów na lawecie firmy zazwyczaj mają stosowne dla prowadzonej działalności ubezpieczenie. Świadczy to o poważnym traktowaniu klientów oraz zdejmuje z nich obawy o zadośćuczynienie za powstałe podczas transportu uszkodzenia. Ponadto zapewniają one dobór trasy minimalizujący ekspozycję auta na niekorzystne czynniki atmosferyczne, rutynowe kontrole stanu mocowania pojazdu i stały kontakt ze zleceniodawcą podczas transportu – co bezsprzecznie eliminuje towarzyszący klientowi stres.

Jeśli nie zależy nam na czasie i jest taka możliwość, warto przemyśleć tańszą propozycję tj. odbioru łączonego z wykorzystaniem lohry – autotransportera przeznaczonego do przewozu większej ilości samochodów. Koła pojazdów przypinane są do platformy pasami mocującymi oraz zabezpieczane klinami.