czas pracy kierowcy zawodowego

Egzekwowanie przepisów o czasie pracy kierowców przez podmioty uprawnione do kontroli, możliwe jest dzięki tachografom znajdującym się w samochodach ciężarowych i dostawczych. Standardem w obecnych czasach stały się technologie cyfrowe, które stopniowo wypierają z rynku przestarzałe urządzenia analogowe. Sprawdź, jak wygląda obsługa tachografu cyfrowego krok po kroku i dowiedz się, o czym należy bezwzględnie pamiętać, by uniknąć kar nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Wydruk z tachografu cyfrowego – co musi zawierać?

Analizę faktycznego czasu przepracowanego rzez kierowcę – zarówno tego spędzonego za kółkiem, jak i przeznaczonego na odpoczynek – zawiera wydruk z tachografu cyfrowego. Jest to dokument generowany przez urządzenie na papierze termicznym. Dane oraz oznaczenia, które muszą znaleźć się na takim wydruku, to:

 • data i rodzaj wydruku,

 • dane osobowe kierowcy,

 • rodzaj karty wraz z przypisanym do niej krajem pochodzenia,

 • data ważności karty wraz z numerem,

 • dane identyfikacyjne samochodu: VIN, numer rejestracyjny i kraj pochodzenia pojazdu,

 • numer i rodzaj tachografu cyfrowego,

 • data ostatniej kontroli drogowej,

 • data ostatniej kalibracji urządzenia wraz z numerem karty warsztatowej,

 • numer rejestracyjny samochodu, na którym zalogowana jest karta,

 • numer slotu logowania karty,

 • informacje o formach aktywności kierowcy: pozostawaniu w dyspozycji, pauzie, jeździe, wykonywaniu innych obowiązków,

 • informacje o aktywności kierowcy.

Ponadto, wydruki z tachografów cyfrowych, powinny zawierać informacje o dacie i miejscu przekraczania granicy państwa, pracy w zespole (załodze) oraz usterkach poszczególnych komponentów urządzenia, jak zasilanie, czytnik kart czy ekran. Każdy wydruk powinien być podpisany zarówno przez kierowcę oraz osobę kontrolującą i zawierać informację o miejscu przeprowadzonej kontroli.

Podstawowe różnice w obsłudze między tachografem analogowym a cyfrowym

tachograf cyfrowy

W odróżnieniu od tachografu analogowego, urządzenia w technologii cyfrowej automatycznie przypominają o przerwie po 4,5 godzinach jazdy. Ich obsługa jest znacznie bardziej intuicyjna. W trakcie rozpoczynania i zakończenia pracy każdorazowo należy wpisywać kod państwa, a wszelkiego rodzaju wpisy ręczne trzeba wykonywać po włożeniu karty do urządzenia. Jednocześnie tachograf cyfrowy sam poinformuje kierowcę, że karta nie została włożona.

Przepisy nie nakładają na kierowcę obowiązków codziennego sporządzania wydruków z tachografu. W przypadku urządzeń analogowych, ich obsługa wymaga nieco więcej pracy. Przykładowo, jeśli kierowca oddalił się od pojazdu na czas wykonania rozładunku, zobowiązany jest umieszczać informacje o swojej aktywności na odwrocie wykresówki, jednocześnie pilnując, by suma wszystkich zapisów i oznaczeń nie przekroczyła 24 godzin.

Nielegalne modyfikacje tachografów cyfrowych

obsługa tachografu cyfrowego

W niektórych sytuacjach, kierowcy przekraczający dopuszczalny wymiar czasu pracy, próbują modyfikować działanie urządzeń pomiarowych. Wszelkiego rodzaju manipulacje tachografami na całym świecie są bardzo surowo karane – mandaty za granicą wynoszą wiele tysięcy euro.

Specjalizujesz się transporcie krajowym lub międzynarodowym i poszukujesz wolnych zleceń na transport? Sprawdź największą internetową giełdę spedycyjną Netpaka.eu. Znajdziesz tu aktualne oferty transportowe i wolne pojazdy, które czekają na załadunek. Zarejestruj się już dziś i zyskaj dostęp do ogłoszeń na przewóz towarów od zaufanych użytkowników.