Rozmiary tablic rejestracyjnych w 2019 – sprawdź dokładne wymiary

Wymiary tablic rejestracyjnych w 2019

Przedsiębiorcy ściągający z USA lub Japonii samochody na potrzeby firmowej floty, w końcu mogą odetchnąć z ulgą – od 2018 roku mniejsze wymiary tablic rejestracyjnych są już w Polsce legalne. Nie trzeba więcej ingerować w oryginalnie wydane tablice, narażając się przy tym na kary finansowe. Nowelizacja przepisów dopuszcza do użytku pojazdy o rozmiarach blach innych niż standardowe 520 x 114 mm.

Niestandardowe rozmiary tablic – zmora posiadaczy aut spoza UE

Liczba samochodów ciężarowych i dostawczych trafiających do Polski z rynku wtórnego USA, Japonii oraz innych krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej, wzrasta z roku na rok. Auta z tych państw bywają znacznie tańsze, przez co stanowią dla potencjalnych właścicieli bardzo atrakcyjną alternatywę.

Niestety, w krajach tych używa się tablic o wymiarach 305 x 115 mm i pod taki wymiar projektuje się miejsce na zamontowanie „blach” na przednim i tylnym zderzaku samochodu. Do takiego wozu nie da się przykręcić standardowych polskich rejestracji mających długość 520 mm i szerokość 114 mm – bez ingerencji w ich kształt lub przeróbki miejsca na samochodzie.

Nowe wymiary tablic rejestracyjnych

Kary za nielegalne docinanie tablic

W praktyce, w wielu przypadkach sprowadzało się to do obcinania polskich tablic, ich doginania lub zastępowania własnoręcznie wykonywanymi zamiennikami. Taki proceder jest nielegalny, nawet jeśli w samochodzie przewozimy oryginalne rejestracje wydane przez Wydział Komunikacji.

Za ingerencję w kształt tablicy, jej rozmiar lub zastępowanie zamiennikami, grozi mandat do 200 zł oraz 3 punkty karne. Tłumaczenia o konieczności dopasowania wymiaru tablicy rejestracyjnej do profilu zderzaka na nic się zdadzą.

Mniejsze tablice rejestracyjne legalne od połowy 2018 roku

Obecnie jednak nie trzeba uciekać się już do takich praktyk. Nowe rozmiary tablic jednorzędowych zostały prawnie dopuszczone w połowie 2018 roku, z kolei w przypadku tablic o dwóch rzędach cyfr i liter prawo weszło w życie jeszcze wcześniej – 1 stycznia 2018. Oznacza to, że składając wniosek o wydanie tablic w rozmiarze 305 x 115 mm, właściwy wydział komunikacji pozytywnie rozpatrzy naszą prośbę. Właściciele aut z Japonii, USA oraz innych krajów, gdzie używa się mniejszych wymiarów rejestracji, mogą więc odetchnąć z ulgą.

Uproszczenie procedur

Wymiar tablicy rejestracyjnej

Wejście w życie nowych przepisów to nie tylko legalizacja niestandardowych wymiarów tablic rejestracyjnych. Aby uzyskać trzecią rejestrację, wystarczy jedna wizyta w Wydziale Komunikacji. Z kolei ubieganie się o wydanie wtórnika dowodu lub naklejki rejestracyjnej, nie będzie wiązało się z koniecznością okazywania karty pojazdu na etapie składania wniosku, ale dopiero przy odbiorze wtórnika. Nowe przepisy to znaczne uproszenie dla przedstawicieli branży logistycznej i spedycyjnej, obsługujących zarówno transporty krajowe, jak i międzynarodowe.