Transport palet w Polsce – jak zweryfikować cenniki dostarczane przez firmy?

Transport palet w Polsce – jak zweryfikować cenniki dostarczane przez firmy?

Ile będzie nas kosztował przewóz paletowy, jakie elementy biorą pod uwagę firmy i co w ogóle na wpływ na ostateczny cennik usługi? Takie pytania zadaje sobie wiele osób planujących przewiezienie towaru właśnie z wykorzystaniem palety i dlatego dzisiaj sprawdzimy, jak weryfikować oferty dostępne na rynku.

Europaleta – standard stosowany od 1950 roku

Zanim jednak zajmiemy się cennikami, warto skupić się na pewnej istotnej wiedzy podstawowej. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, przewozy gabarytowych towarów realizuje się najczęściej z wykorzystaniem tzw. palet Euro, które stworzone zostały w celu swoistego ustandaryzowania tego runku. Powstały one w roku 1950 i od tego czasu występują w niezmienionej formie. Waga europalety to zawsze około 25 kg, natomiast jej wymiary to 1200 x 800 mm przy wysokości 144 mm. Jest to standard, do którego dopasowane są wszystkie współczesne wózki widłowe. Do tej pory można było je kupić na giełdach paletowych praktycznie zawsze w formie drewnianej, ale od pewnego czasu coraz częściej używa się ich plastikowych zamienników, dużo lżejszych, ale równie wytrzymałych.

Ile kosztuje europaleta?

Koszt zakupu takiej platformy do transportu może być bardzo zróżnicowany, zależnie od jej stanu oraz po prostu od konkretnej oferty. Najlepiej korzystać ze specjalnych giełd, których nie brakuje w internecie. Można na nich łatwo i szybko porównywać wiele ofert. Dzięki temu giełda staje się miejscem pozwalającym nam na zakup palet w najniższej możliwej cenie.

Wymiary oraz waga przewożonego towaru

Standard, jaki oferuje europaleta, wyznacza tak naprawdę swoiste granice dla wielkości towaru, który będzie na niej przewożony. To, czy towar mieści się na drewnianej platformie, czy nie, ma ogromny wpływ na wysokość ceny transportu. W większości przypadków firmy nie pozwalają na to, aby przewożone rzeczy wystawały z którejkolwiek strony palety. Jednocześnie są pewne limity związane z wysokością takiego zestawu i najczęściej wynosi on maksymalnie 185 cm.

Kolejna kwestia to właśnie waga. Zależnie od wybranego usługodawcy, zakresy wagowe mogą być bardzo zróżnicowane. Uśredniając jednak dzisiejsze cenniki na rynku:

  • przy wadze do 300 kg koszt wynosi o 100 do 160 zł,
  • od 300 do 800 kg koszt to 160 do 190 zł,
  • powyżej 800 kg ceny zaczynają się od około 200 zł.

Pierwszą rzeczą, która trzeba z tego powodu zrobić przed wyborem odpowiedniej firmy, to dokładne sprawdzenie wymiarów ładunku oraz jego zważenie. Tutaj istotna uwaga, do wagi towaru zawsze doliczamy masę samej palety, na której jest on umieszczony.

Ładunki niestandardowe

Fakt istnienia pewnego standardu, jaki tworzą europalety, nie oznacza jednak, że nie możemy przewozić w ten sposób większych rzeczy. Możemy kupować palety o rozmiarach niestandardowych, mniejsze lub większe, ale oczywiście w takich przypadkach ceny są już zawsze odmienne i najczęściej ustalane indywidualnie. Wpływ na nie mają ostateczne wymiary całości oraz masa. Biorąc pod uwagę dane statystyczne, obecnie taki transport kosztuje około 58gr/km, oczywiście netto.

Inne elementy wpływające na cenę

Sama wielkość towaru to jednak nie wszystko, co wpływa na ostateczną cenę. To również różne usługi dodatkowe, do których zalicza się na przykład:

  • przewóz delikatnych rzeczy z oznaczeniem „ostrożnie”, na przykład szkła czy elektroniki,
  • dodatkowe ubezpieczenie,
  • pobranie przy odbiorze towaru.