Transport samochodu na lawecie – przejrzysty cennik to nie wszystko

Transport samochodu na lawecie – przejrzysty cennik to nie wszystko

Z usług realizowanych lawetą zazwyczaj korzystamy wtedy, gdy auto zepsuje nam się na drodze i nie mamy możliwości jego samodzielnego odholowania do mechanika, na przykład z pomocą znajomego czy kogoś z rodziny. O ile nie wykupiliśmy ubezpieczenia assistance, koszt takiego transportu może być wysoki, ale warto pamiętać o tym, że z opcji tej korzysta się nie tylko w awaryjnej sytuacji, kiedy auto odmówiło posłuszeństwa.

Laweta oraz autolaweta – drobna różnica o wielkim znaczeniu

Zacznijmy może na początek od samej definicji słowa, a konkretniej tych dwóch słów, które niezwykle często są mylnie stosowane zamiennie dla określenia dokładnie tej samej usługi. Dodatek „auto” zmienia jednak wiele. Bez niego mamy do czynienia z platformą ciągniętą za pojazdem, a więc swego rodzaju przyczepą, na której możemy transportować pojazd ciągnąć cały zestaw innym wozem. W drugim przypadku mamy już do czynienia z pełnoprawnym samochodem, który został skonstruowany w taki sposób, aby dało się na jego pokład wciągnąć oraz przewozić inny pojazd.

Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia samego cennika transportu samochodu na lawecie. Wpływa to również na wymagania wobec klienta, który decyduje się na wynajęcie takiego sprzętu, oczywiście pod warunkiem, że nie korzysta dodatkowo z usług wynajętego kierowcy.

Jak kształtują się ceny?

Oczywiście nie ma jednego klucza dla całego kraju, który pozwala nam w jakiś sposób uściślić zakres opłat, z jakimi trzeba się liczyć przy korzystaniu z usług takiego transportu drogowego. Najczęściej cennik opiera się o następujące sytuacje:

  • przewóz w obrębie jednego miasta,
  • przewóz na krótkim dystansie, do 100-200 km,
  • przewóz na długim dystansie, powyżej 200 km.

Naturalnie powyższe ramy odległości, firmy tego typu kształtują według własnego klucza i dlatego podane wyżej kryteria mogą nieco się różnić.

Zasada jest jednak zawsze dość podobna. W przypadku większości firm zapłacimy po prostu za każdy przejechany kilometr. Stawka kilometrowa spada wraz ze wzrostem odległości, na jaką transport jest realizowany. Przy krótkich dystansach możemy zapłacić nawet powyżej 2 zł za każdy kilometr, kiedy przy długich dystansach ceny zaczynają się nierzadko nawet od 1,40 zł/km. W przypadku przewozu w obrębie jednego, dużego miasta, często spotkamy w cennikach oferty o stałej wartości. Płacimy więc jedną, z góry ustaloną kwotę, niezależnie od kilometrów, o ile nie wyjedziemy poza obręb miejscowości.

Wypożyczenie lawety – warto zwrócić uwagę na warunki

Do tej pory skupialiśmy się na usłudze wynajęcia autolawety, ale wiele firm oferuje także możliwość wypożyczenia takiego sprzętu na określony czas. Jest to usługa, z której często korzystają na przykład handlarze aut, kupujący pojazdy za granicą i sprowadzający je do kraju. Również prywatnej osobie może przyda się taka opcja, na przykład przy zakupie samochodu na drugim końcu kraju, jeśli powrót nim do domu na kołach nie jest możliwy.

W tym przypadku transport samochodu na lawecie wiąże się z bardziej stałym cennikiem, gdzie płacimy już nie za kilometry, ale za czas wypożyczenia sprzętu. Zależnie od oferty, możemy mieć możliwość wynajmu jedynie na kilka godzin, na całą dobę, tydzień, a nawet na miesiąc i dłużej.

To, o czym trzeba koniecznie pamiętać w tym przypadku, to warunki dodatkowe. Często możemy wypożyczyć lawetę i jednocześnie wynająć kierowcę, ale mamy także opcję prowadzenia takiego pojazdu samodzielnie. Podstawą są tutaj więc przepisy. Jeśli laweta i samochód, który jest nią transportowany, nie mają łącznej masy większej, niż 3,5 tony, wystarczy nam do jej prowadzenia prawo jazdy kategorii B. Przy większym tonażu (do 7 ton) niezbędna już będzie kategoria B+E, a jeśli przekraczamy również ten limit, to już musimy mieć kategorię C.

Firmy transportowe mogą dodatkowo stosować własne ograniczenia, w postaci wieku klienta oraz jego doświadczenia za kierownicą. Nierzadko do wypożyczenia będą kwalifikowane jedynie osoby powyżej 25. roku życia, które minimum od 3 lat mają uprawnienia do kierowania.