Wady i zalety transportu samochodowego

Praktycznie od momentu, w którym skonstruowano pierwszy samochód, rozpoczęła się era usług transportowych realizowanych za pomocą samochodu. Dziś transport samochodowy jest najwygodniejszym i jednym z najchętniej wybieranych sposobów przewozu osób i ładunków, a coraz lepsza sieć dróg lokalnych, krajowych i autostrad oraz rozwój gospodarczy powodują, że samochody ciężarowe, autokary i auta dostawcze na stałe spisały się w naszą rzeczywistość. Poznaj najważniejsze mocne i słabe strony transportu samochodowego.

Zalety transportu samochodowego

Wśród wielu opcji transportu krajowego i międzynarodowego, to właśnie przewóz drogowy wybierany jest najchętniej przez przedsiębiorstwa handlowe, produkcyjne i firmy z branży logistycznej. Rozwojowi transportu samochodowego oraz licznym inwestycjom w tę formę przewozu niewątpliwie sprzyjają liczne zalety transportu drogowego, do których należy zaliczyć m.in.:

  • niskie koszty przewozów drogowych – nawet przy uwzględnieniu cen paliw oraz kosztów eksploatacji samochodu, transport samochodowy w większości przypadków w dalszym ciągu pozostaje najbardziej opłacalną formą wykonywania usług przewozowych, w porównaniu do transportów lotniczych czy morskich. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny dowozu mają realny wpływ na koszty zakupu towarów w sklepach, wybór najtańszej formy realizacji dostaw leży w interesie wszystkich konsumentów,
  • uzupełnienie innych form transportu – transport samochodowy dotrze wszędzie tam, gdzie nie da się przetransportować ładunku drogą morską lub lotniczą. Niezwykle często stanowi on element transportów kombinowanych, w których docelowe odległości pokonuje się pociągiem, statkiem lub samolotem, jednak końcowy etap zawsze realizowany jest samochodem, ze względu na dostępność infrastruktury drogowej,
  • duża dostępność – zarówno w naszym kraju, jak i na świecie funkcjonuje mnóstwo firm świadczących usługi transportowe i przewozowe, co znacznie ułatwia wyszukiwanie dogodnych opcji transportu oraz sprzyja optymalizacji kosztów operacji logistycznych.

Zalety transportu samochodowego

Wady transportu samochodowego

Choć transport drogowy w Polsce i na świecie jest chętnie wybierany ze względu na swoje liczne zalety, należy uczciwie stwierdzić, że nie jest to opcja pozbawiona wad i słabych stron. Do najważniejszych należą z pewnością:

  • dłuższy czas przewozu ładunku – przewóz samochodowy, szczególnie w przypadku przewozów na większe odległości, jest opcją czasochłonną i trwa zdecydowanie dłużej niż transport samolotem. Jeśli priorytetem nadawcy jest zapewnienie jak najszybszej dostawy ładunku z punktu A do punktu B oddalonego np. o kilka tysięcy kilometrów, transport lotniczy – mimo że droższy – okaże się bardziej efektywny,
  • koszty paliw i eksploatacji – to, co bywa zaletą transportu drogowego, może być również jego wadą. Wysokie koszty paliwa oraz pozostałe wydatki związane z organizacją transportu samochodowego, bywają częstym powodem, dla których nadawcy wybierają inne formy spedycji, np. przewozy kolejowe. Nie bez znaczenia jest również wpływ samochodów na środowisko oraz fakt, że statystycznie, to transport samochodowy jest najniebezpieczniejszą formą przewozu, z uwagi na liczbę wypadków drogowych, niewspółmiernie większą od liczby katastrof morskich, lotniczych czy kolejowych.

Wady transportu samochodowego

Poszukujesz wolnych zleceń na transport samochodowy? A może jesteś nadawcą i chcesz znaleźć firmę spedycyjną, która wykona dla Ciebie usługę? Giełda transportowa Netpaka zapewnia codzienny dostęp do aktualnych ogłoszeń spedycyjnych. Sprawdź wolne ładunki oraz zamówienia na transport i pozyskuj najatrakcyjniejsze zlecenia dla swojej firmy!